Ekonomia

Daniel Obajtek – kim jest prezes PKN Orlen?

Polski polityk, działacz samorządowy, oraz urzędnik stojący od 2018 roku na czele Polskiego Koncernu Naftowego.

Poczytaj o historii jednego z najważniejszych biznesmenów w naszym kraju.

Czasy młodości Daniela Obajtka

Daniel Obajtek w czasach młodzieńczych uczęszczał do technikum na profil weterynaryjny w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu. Niestety z powodów dyscyplinarnych został z niego usunięty po czym trafił do technikum o ukierunkowaniu rolniczym znajdującym się w Zespole Szkół w Myślenicach. Szkołę średnią polityk ukończył w 1995 roku.

Dalsza edukacja Obajtka

Dopiero w 2014 roku zdobył dyplom po ukończeniu Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku ochrony środowiska. 3 lata temu prezes PKN Orlen ukończył pozytywnie kurs Executive MBA organizowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów.

Są to studia podyplomowe trwające maksymalnie od roku do 2 lat. Ich program jest niezwykle rozbudowany i obejmuję wiele dziedzin, w tym księgowość, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi, prawo, finanse, oraz skuteczne posługiwanie się systemami informacji.

Daniel Obajtek – Kariera polityczna

Swoją przygodę z polityką obecny prezes Polskiego Koncernu Naftowego rozpoczął ponad 20 lat temu zostając radnym gminy Pcim. Podczas swojej bogatej kariery politycznej zdążył urzędować na stołku prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w latach 2016-17, czy prezesa grupy energetycznej Energa w latach 2017-18.

Ponadto w latach 2016-18 pełnił funkcję członka rady nadzorczej spółki Lotos. Od 2018 roku Obajtek był przewodniczącym rady Polskiego Komitetu Sportowego.

Kontrowersje związane z prezesem PKN Orlen

15 kwietnia 2013 roku Obajtek został zatrzymany przez CBŚ pod zarzutem przyjęcia nielegalnej korzyści majątkowej, jednak na przełomie września 2017 roku śledztwo zostało umorzone. W 2021 roku zostały ujawnione nagrania rozmów polityka pogrążające go. Taśmy te zawierały między innymi niezgodne z prawdą depozycje w sprawie dzielenia funkcji wójta z kierowaniem spółką TT Plast.

W ramach ciekawostki pozostawiamy odnośnik do artykułu z portalu przeglądfinansowy.pl o powstaniu koncernu naftowego Orlen.

 

Similar Posts