Finanse

Zarobki księgowego – czy warto wykonywać ten zawód?

Każdy chciałby jak najlepiej zarabiać, tylko że nie każdemu chce się na te zarobki ciężko pracować. A bez pracy nie ma kołaczy. Nawet utalentowany młody księgowy szybko zostanie wygoniony z firmy i wyrzucony z roboty, jeżeli okaże się, że zamiast zajmować się księgowaniem faktur klientów, w czasie pracy przegląda on Facebooka, kontaktuje się ze znajomymi albo wrzuca zdjęcia na Instagrama. Postępując w taki sposób, jedynie zmarnuje swoją szansę na naprawdę niezłe życie.

Praca księgowego

Księgowy, który angażuje się w swoją pracę, raczej nie ma co narzekać na swoją sytuację zawodową, albowiem jest ona dużo lepsza niżeli sytuacja wielu innych osób, wykonujących o wiele cięższe i mniej przyjemne prace.

Oczywiście zarobki w każdym zawodzie zmieniają się bardzo szybko, zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z rozpędzającą się inflacją, ale można je jednak delikatnie uśrednić, by dowiedzieć się chociaż mniej więcej, z jakimi pieniędzmi będzie się mieć do czynienia na konkretnych stanowiskach. W przypadku zawodu księgowego ta mediana wynosi jakieś pięć tysięcy złotych brutto. Jeszcze do niedawna była ona niższa, albowiem osiągała wartość czterech tysięcy dwustu złotych brutto, ale jak pokazują najnowsze ankiety i badania, w przeciągu ostatniego roku zarobki księgowych naprawdę wyraźnie wzrosły.

Księgowy a podwyżki

Podwyżki były przyznawane niemalże we wszystkich biurach rachunkowych, ale najbardziej dało się to dostrzec w większych miastach. Księgowi pracujący w Warszawie zarabiają najwięcej spośród wszystkich księgowych działających w Polsce (źródło https://wawa.pl/). Dość dobrą sytuację finansową mają też ci, których zatrudnia biuro finansowe z Wrocławia, Krakowa albo Poznania, a gorszą ci, którzy pracują w mniejszych miejscowościach bądź na wsiach.

Te podstawowe zarobki są jednak osiągane przez początkujących księgowych, więc wraz z rozwojem kariery dochody stają się coraz wyższe. Pensje w wysokości dziesięciu tysięcy złotych mogą być uzyskiwane już przez samodzielnych księgowych, pracujących w dużych miastach.

Similar Posts